Itäisen kilpailuryhmän erillismääräyksiä
Julkaistu: 16.12.2020 00.00

Itäisen kilpailuryhmän erillismääräyksiä

PÄÄTÖKSIÄ ALUELLISISTA ERILLISMÄÄRÄYKSISTÄ KAUDELLE 2021

  • Kilpailumääräysten 14§ 2-kohdan mukainen max. 4 pelaajan siirtyminen ylemmältä sarjatasolta ei ole voimassa peli-iltasarjoissa (naiset ja juniorit Vitoset)
  • Kilpailumääräysten 14§ 2-kohdan mukaiset rajapäivät 31.5. ja 2.9. ovat P/T13-P/T15 ikäluokissa voimassa vain Liigan ja Ykkösen välillä
  • Pelaaja saa pelata omassa ikäluokassaan peli-ilta- tai pienpelisarjassa, vaikka olisi saanut yli-ikäisyysoikeuden johonkin omaa ikäluokkaansa nuorempaan aluesarjan tasolohkossa pelaavaan joukkueeseen
  • Tyttöpelaaja saa pelata oman ikäluokkansa (tytöt/pojat) joukkueessa, vaikka olisi saanut YI-oikeuden johonkin toisen sukupuolen (pojat<>tytöt) nuorempaan juniorijoukkueeseen. Eli esimerkiksi, vaikka 13 v tytöllä olisi YI-oikeus T12-sarjaan, saa hän halutessaan pelata P13-sarjassa (tai päinvastoin)
  • Miesten alimpiin sarjoihin/lohkoihin, ikämiehiin ja nuorten pienpeli-/peli-iltasarjoihin sekä lasten sarjoihin voi osallistua kahden seuran yhteisjoukkueella (Seura1/Seura2) ilman sopimusta/maksua
  • Ikämiesten M35-M45 joukkueissa sallitaan aluesarjoissa max. kolmen (3 kpl) enintään 2 v nuoremman pelaajan pelaaminen
  • Paitsiosääntö palautetaan Naisten Vitoseen ja Naisten 8v8-sarjoihin.

Seuraavan kerran Itäisen alueen kilpailuryhmä kokoontuu alustavasti tiistaina 9.2.2021

Seuran uusimmat